Hooned

Peahoone
Rumba jaam 1930ndatel

Rootsi jaama värvikihtide sondaaž on näidanud, et hoone eenduvad osad nagu krohvkarniis katuseräästal ja sissepääse katvad konsoolvarikatused olid valged; püstiste aknaniššide küljed ja hoone nurki kaunistav kvaadri-imitatsioon oli tumehall ja hoone ise helehall; aknaraamid valged. Mustjas-hall-valge kombinatsiooni on kasutatud palju ka interjööris, näiteks trepikoda. Tööliste korterid on olnud üsnagi värvilised, näiteks ühe elutoa seinad on algselt ultramariinlillad, mida kaunistab ultramariinsinine triip ja lagi valge.
1950ndatel ehk nõuka-ajal oli Rootsi jaamas suurem remont. Sel ajal sai Rootsi jaam stalinistliku värvilahenduse punaste aknaraamide ja kollase-valge näol. Ka sisehoovi trepp on uuesti ja algsest erinev valatud. Õlilampide süsteem vahetati elektri vastu. 1968ndal suleti raudtee. Sulgemise päevast Rootsi jaama pilt, kus hoone on ühtlaselt kollaseks värvitud, kaotades nii vormilt - vertikaali rõhutavad aknanišsid kaovad justkui ära ja selle asemel on rõhutatud  tumepunased aknaaugud kollasel taustal.
Rootsi jaam
Ootesaal ja jaamaülema kontor

Rootsi jaama ootesaal augustis 2012
Rootsi jaama ootesaal on eesti-ajal väiksemaks jäänud. Jaamaülem Andres Saartsi soovil ehitati kontor suuremaks, see tuli aga ootesaali arvelt. Omal ajal ei olnud lihtne töölt vaba päeva saada. Selleks pidi jaama tulema asendaja, kellel oli vaja kohapeal ööbida; et võõral oleks koht, lasi Saarts kontori ehk kassaruumi suuremaks ehitada, et sinna ka voodi mahuks.
Rootsi jaama kassaluuk kahelt poolt.
Pildil on Rootsi jaama originaal kassaluuk, mis on jaamast ära varastatud, ootame seda koju tagasi. Oleme avatud pakkumistele.

Kuur 

Rootsi jaama kuur (2013)
Kuur (ka: sara) on kerge ehitusega kõrvalhoone kütuse, materjalide, transpordivahendite, tööriistade vms hoidmiseks. (Wikipedia, 2013)
Rootsi jaama kuur on puidust kivikatusega multifunktsionaalne hoone. Kuur on jaotatud 5 kuuriboksiks, millest iga korteri jaoks on eraldatud üks, pluss jaama boks. Lisaks on igal kuuriboksil ka oma panipaik pööningul. Kuuris said elanikud hoida asju, mida toas ei hoitud. Lisaks oli laudpõrandaga kuur hea koht niisama nokitsemiseks. Rootsi jaamas kasutas üks jaamatööline 30ndatel oma kuuriboksi suvisel ajal ka elamiseks. Aja jooksul on ruumide kasutus vastavalt inimeste vajadustele muutunud. Nii on Rootsi jaama kolmel boksil vaheseinad eemaldatud ja see on kohandatud laudaks.
Rootsi jaama ja selle kõrvalhoonete plaanile on sarnane liinil järgmine Rumba jaam. Rumba jaamas leidub rohkem jälgi kuuri algsest kasutusest. Näiteks tööriistakapid: 
Tööriistakapp ja panipaik Rumba jaama kuuris.
Tööriistakapp Rumba jaama kuuris.


Rootsi jaama kuurist tuli 2015. aasta suve hakul välja üks põnev leid: Parabellum. Vaata: Põnev leid Rootsi jaamas


Väljakäigukoht (ka: kemmerg, käimla, peldik)
Väljakäigukoht, 2016

Rootsi jaamal on lisaks majas asuvatele jaamatööliste käimlatele ka avalik käimla. Selles on kokku kolm ruumi, millest kaks on käimlaruumid. Algselt olid väljakäikude sissepääsude esised eraldatud (kerg-)vaheseinaga ja jagatud naiste ja meeste ruumdeks. Käimla all on kogumiskast ja poti asemel kasutasid inimesed põrandas olevat piklikku ava. Ruumid on varustatud ventilatsiooniga. Käimla uste kohal olid rombikujuliste ruudustikega aknad, millest üks oli säilinud, aga on ajal, mil jaam müügis oli, ära varastatud. Soovime seda tagasi ja ootame infot ja pakkumist akna uuelt omanikult: Aita säilitada pärandit - Rootsi raudteejaama aknad
Hoone kolmas ruum oli petrooliumi ladu. Kuna elekter saabus raudteele alles 1950ndatel, siis oli õli ladustamiseks vajalik eraldi ruum.
Pildil on hoone seinad oma algse värvilahenduse saanud. Saun-laut
Rootsi jaama saunaahi (2013)
Rootsi jaama saun (2013)
Originaalplaanidel leiduv ja algselt ehitatud Saun-laudast on Rootsi jaamas järel vaid paekivivundament. Hoone asus kuuri vastas ja moodustas kuuri ja välikäimlaga koos hoovi. Sauna küttis eesti keris. Eesti keris kujutab endast massiivset kinnist ahju, mis on täidetud maakividega. Maakivid on küttekolde kohal ahju sees, nii et tuli ja kuumus käib maakividest läbi ja ving jõuab sealtkaudu korstnasse. Leili saamiseks avatakse üles kuumutatud maakivide kohal asuv luuk ja sahmakas kuuma vett visatakse maakividega täidetud kambrisse. Veepada kuumutatakse eraldi koldel.

Rootsi jaama on nõukogude ajal ehitatud teadmata põhjustel kadunud saun-lauda asemele raudteel kasutusel olnud õlistest raudteepalkidest uus saun. Maja kasutab osaliselt kunagise hoone vundamenti. Erinevalt teistest hoonetest ei paista see silma projekteerimise poolest, akende paigutus on suvaline ja detailidesse pole süvenetud nagu teiste hoonete puhul.


Rumba jaama saun-lada ahervareme piltidel on näha eesti keris sauna osas ning ruumikas laudaosa. Iga detail on ajastule kohaselt lõpuni läbi mõeldud, vaadake kasvõi lauda profileeritud sarikaotsi.
Rumba saun-lauda saunapoolne ots.
Rumba saunaosa. Keskel näha ahi.
Rumba saun-lauda räästas.
Rumba saun-lauda laudapoolne ots.


Pagasiait ehk bagaažiait ehk pagaasiait
Rootsi jaama pagasiait on betoonkatuse ja puitkarniisiga. Hoone on laudisest poolpaljaks tehtud ja ära vajunud.
Eestiaegse jaamaülema Andres Saartsi nimi pagasiaida seinal (2014)
Rootsi jaama pagasiait (2013)

Kelder
Jaamal on maakivist ja betoonist ehitatud kelder.

Pargid 
Eesti ajal peeti lugu haljastusest, nii et jaamahoonetega kaasnes hästi läbi mõeldud parkide süsteem. Rootsi jaama kolm parki olid jaotatud jaamatööliste vahel, kes neid hooldasid. Korraldati isegi parkide võistlusi. Originaalhaljastuses kasutati palju akaatsiaid ja pärnasid.

Soomanni kauplus
 


Kasutatud kirjandus:
1. Tugineme tekstides Rootsi raudteejaama kihistuste analüüsile ja vestlustele inimestega, kellel on jaamaga kokkupuude olnud.
2. E.V.T.M. Raudteevalitsus Ehitusamet 6. liiniosakond. Rootsi jaama projektijoonised - originaaljoonis (aastaarv kustunud), kopeerjoonis 12.03.1942. Maigi Magnus ja René Reinumäe valduses alates 30. XI 2013.
3. Wikipedia. "Kuur", 13. VI 2013 - Wikipedia, http://et.wikipedia.org/wiki/Kuur, kasutatud 01. II 2014.
4. Wikipedia. "Käimla", 27. VI 2013 - Wikipedia, http://et.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4imla, kasutatud 01. II 2014.

No comments:

Post a Comment